Časté otázky

Zde se vám pokusíme zodpovědět nejčastější otázky. Nenajdete-li zde odpověď na váš problém, neváhejte nás kontaktovat.

Chtěl bych se u vás registrovat, jak mám postupovat ?


V současné době s časových důvodů nepřijímáme nové pacienty (kapacita ordinace je plně obsazena a nelze předpokládat změnu v blízké době)! Bohužel aktuálně není žádný komplexní seznam ordinací s volnou kapacitou, případně doporučujeme kontaktovat vaši smluvní pojišťovenu pro více informací.

Jsem pojištěncem Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP 111) a chtěl bych využít vašich služeb?

Je nám líto, ale s pojišťovnou VZP jsme odmítli podepsat smlouvu a neplánujeme to. Jejím pojištěncům můžeme nabídnout pouze služby za přímou úhradu bez nároku příspěvků zdravotní pojišťovny. Z tohoto důvodu doporučujeme využít služeb jiného ošetřujícího lékaře - k jeho nalezení využijte například web České stomatologické komory https://www.dent.cz

Nemohu se dostavit na objednaný termín, jak mám dál postupovat?

V takovém případě okamžitě volejte do ordinace, asistentka vám daný smluvený termín přesune a váš termín pravděpodobně rád obsadí jiný pacient. V případě, že se nedovoláte (asistentka primárně asistuje u ošetření a vždy nemůže telefon přijmout), nechejte vzkaz formou SMS.

Jak často mám nárok na preventivní prohlídku hrazenou ze zdravotního pojištění?

Jedenkrát v kalendářním roce je hrazena plnohodnotná Preventivní prohlídka registrovaného pojištěnce (trvající obvykle 15minut + s provedením RTG snímků) u osob starší 18let a dvakrát v roce u dětí. Druhá prohlídka v roce je pak obsahem omezená (obvykle 5 min) a zaměřena hlavně na kontrolu ustní hygieny v problematických případech. Obecně doporučujem preventivní zubního lékaře u dospělých minimálně 1x ročně u dospělých a 2x ročně u dětí!

Od kolika let je vhodné navštěvovat zubního lékaře s dítětem?

Od prořezání prvních zubů, tedy zhruba po prvním roce života.

Jsem vaším pacientem a mám akutní bolestivý problém, jak dál postupovat?

Nejprve, je-li to možné, nás kontaktujte v ordinační době telefonicky, sestra nebo lékař s vámi problém bude konzultovat a domluví s vámi vhodný termín návštěvy, aby jste dlouho nečekal (případně zanechejte zprávu SMS). Je-li to mimo ordinační hodiny je možno navštívit pohotovost v rámci Fakultní nemocnice Olomouc. Uvědomte si však, že tato služba je velmi kapacitně přetížena a mohou vám nabídnout jen ošetření v rámci první pomoci, často radikálním způsobem (extrakce, devitalizace zubu). Pokud to váš stav umožňuje, doporučujeme vyčkat do ošetření na našem pracovišti. Na pohotost patří pouze akutní, silně bolestivé stavy neřešitelné běžnými léky proti bolesti nebo úrazy!

Kde mohou naši pacienti s akutním belestivým problém být ošetřeni v případě dlohodobé nepřítomnosti lékaře (dovolená, odborná stáž) nebo uzavření z důvodu technických problémů?

V takovém případě je vždy v prostorách čekárny a na vchodových dveřích uveden zastupující lékař, který našim pacientům poskytne první pomoc. Vypadlá výplň, otlak od protézy, uvolněná korunka nejsou "smrtelné choroby" a nepatří do ošetření zastupujícm lékařem v rámci první pomoci (řeší pouze akutní, silně bolestivé stavy neřešitelné běžnými léky proti bolesti nebo úrazy obdobně, jako pohotovostní služba nebo každý jiný zubní lékař u kterého nejste registrován). Je-li to však možné vyčkejte raději ošetření v naší ordinaci.

Je u vás možno platit kartou?

Ano, k dispozici je terminál a akceptujeme všechny běžné druhy platebních karet.

Je možno objednat se přímo na bělení zubů, estetické zásahy, protetické ošetření?

Ne, před každým bělením zubů nebo jiným zásahem je nutno provést nejprve konzultační vyšetření a zhodnocení, zda-li je u daného pacienta postup vhodný. Tyto služby poskytujeme z kapacitních důvodů pouze u nás trvale registrovaným pacientům.

Základní rozdíly mezi amalgámovou a fotkompozitní výplní?

Amalgámová výplň hrazená ZPje technologie stará přes 100 let a je založena na tvorbě slitina stříbra a rtuti za studena.
- neestetická výplň stříbrného a později černého vzhledu, která může zbarvovat i těsné okolí výplně.
- svou rigiditou často více namáhá zub nežádoucím pnutím a může vést k vyšší pravděpodobnosti fraktury zubu (toto platí převážně pro velké výplně)
- je kotvena v zubu pouze mechanicky a tedy její zhotovení vyžaduji větší rozsah výplně
- výplň hrazená ZP je pouze v základní modelaci s využitím pouze nejnutnějších pomůcek
- není možná její oprava i při drobném defektu a vždy musí dojít při opravě ke kompletní výměně výplně
- je to varianta aktuálně (2024) plně hrazená pro osoby starší 15 let v rámci zdravotního pojištění (možnost čerpání úhrady pojišťovnou a doplatku za kvalitnější ošetření není legální)
- je zakázaná pro děti do 15 let, těhotné a kojící ženy
- je to varianta, kterou kdyby nám nebylo její nabídnutí předepsáno zákonem, tak již v naší ordinaci nenabízíme. Ve většině zahraničních zemí se již nezhotovuje nebo je zakázána.
- úhrada pojišťovny pro rok 2024 je 662kč nezávisle na rozsahu výplně, tedy při minutových nákladech ordinace 60kč je hrazený čas na zhotovení výplně 11 minut včetně uklizení a administrace. Ano, není to reálné a děkujeme všem pacientům, kteří to po nás nechtějí.

Fotokompozitní bílá výplň hrazená pacientemje technologie modernější (neustále prochází dalším vývojem a kvalita materiálů se za posledních 30 let dramaticky zlepšila a překonal ve svých vlastnostech amalgám)
- estetická výplň, kdy barva se vybírá tak, aby odpovídal barvě ošetřovaného zubu i ostatních
- chemická vazba na zubní tkáně umožňující i rozsáhlé rekonstrukce zubů, není nutné vytvářet podsekřiviny a tím zbytečně ubírat zdravé části zubu (výplň může být menší)
- svou pružností více podobnou zubní tkáni méně namáhá zub a vede k menšímu riziku fraktury zubu, tento faktor je velmi podstatný obzvláště u velkých výplní nebo výplní napříč zubem
- možnost opravy drobných defektů na výplni pouze doplněním materiálu
- pokud je to potřeba používáme pro tyto výplně izolaci pomocí gumové blány zajišťující suché pracovní pole, lupové brýle, jednorázové přetvarované matrice a další pomůcky umožňující zhotovení kvalitnější výplně
- časová náročnost zhotovení takové výplně je mnohem vyšší = nutnost suchého pracovního pole, vícekroková fixace, postupné vrstvení, důsledné tvarovaní všech plošek a křivek zubu, leštění atp.
- nejsme nuceni dělat kompromisy v postupu v závislosti na úhradě pojišťovnou. Cena výplně se obvykle odvíjí od časové náročnosti výkonu v intervalu 15-60minut dle rozsahu.
- je to varianta na kterou zdravotní pojišťovna nepřispívá a úhrada je zcela v režii pacienta, přes to ji dnes u nás volí 90% našich pacientů